Den Frie Udstillingsbygning

Hvad er det kunstneriske indhold?

Udstillingsprogrammet består af tre spor, der samlet set vil præsentere 17 udstillinger fra 2025 til 2027 med omkring 90 danske og internationale kunstnere.

Hvorfor støtter vi?

Det Obelske Familiefond støtter Den Frie Udstillingsbygning, fordi institutionen spiller en rolle i fremme af samtidskunst. Programmet for 2025-2027 omfatter en række nyskabende og eksperimenterende udstillinger, og Den Frie Udstillingsbygning er dermed en platform for både etablerede og kommende kunstnere, hvor de kan udvikle og præsentere værker.

Den Frie – samtidskunst forankret i en kollektiv tradition

Den Frie Udstillingsbygning vil styrke samtidskunsten gennem et treårigt udstillingsprogram med fokus på nye kunstneriske formater og eksperimenterende praksisser. Programmet viderefører institutionens tradition for at præsentere både kunstnersammenslutninger og nyskabende samtidskunst og har til formål at styrke kunstnerisk udvikling samt udvide den offentlige samtale om kunstens rolle i samfundet.

Den Frie Udstillingsbygning præsenterer et  udstillingsprogram med 17 udstillinger i perioden 2025-2027. Programmet består af tre spor:

  • Symbolisme2 undersøger symbolismens aktualitet i samtidskunsten gennem tre tematiske udstillinger med fokus på det erotiske, det affektive og en ny “techno-mysticisme”. Blandt de deltagende kunstnere er Rasmus Myrup (DK), Lee Lozano (US), Félix González-Torres (CU/US), Aria Dean (US), Jutta Koether (DE) og Lea Porsager (DK).
  • Resonans lader kunstnere fremhæve deres inspirationskilder og skabe dialog på tværs af generationer og praksisser. Serien præsenterer bl.a. Henrik Olesen (DK), Sandra Mujinga (DRC/NO) og Isa Genzken (DE).
  • OSLO er en serie af kommissionerede solo-udstillinger, hvor kunstnere inviteres til at skabe nye værker specifikt til Den Frie. Programmet omfatter bl.a. Atiéna R. Kilfa (FR), Jade Guanaro Kuriki-Olivo (US), Eliyah Mesayer (DK) og Frieda Toranzo Jaeger (MEX).

Udstillingen “OSLO: Thiss and Thats” med værker af Amy O’Neill, M-Line Ebert og Gianna Surangakanjajai åbnede den 6. februar 2025 og er en del af OSLO-serien, som fokuserer på solo-projekter.

Udstillingen præsenterer nye værker, der udforsker temaer som transformation, identitet og det visuelle sprog, og den bruger en række forskellige medier for at engagere publikum i både fysiske og konceptuelle oplevelser.

Bevilling fra os
kr.
Samlet projektbudget
kr.
Projektperiode
2025-2027

Kontaktperson

Agnete Braad
Områdechef – Kunstområdet
Støttede projekter

Museet for Samtidskunst

Danmarks eneste kunstmuseum uden en fast udstillingsbygning.
Støttede projekter

Frederiksbergmuseerne/ Cisternerne 

Marina Abramović har skabt en filmisk fortælling om kærlighed og had, liv og død, længsel og lidelse.
2026 Frederiksbergmuseerne
2026 Frederiksbergmuseerne
Støttede projekter

Mathias Reumert Group 

Koncertsæson 2025/2026, som består af seks ambitiøse projekter.
Solarmyth
Solarmyth
Nyhedsbrev